Skip to content
Home » Aşırı Yaratıcı ve Eğlenceli Ofislere Sahip 10 Popüler Marka • DeCombo

Aşırı Yaratıcı ve Eğlenceli Ofislere Sahip 10 Popüler Marka • DeCombo

En iyi fikirlerin yaratıcısı olan markaların ofislerinin ne kadar yaratıcı olabileceğini bir düşünün! Hepimizin yakından tanıdığı bu markalar, oldukça çılgın ve yaratıcı ofis tasarımlarına sahipler.

Kendi ofisinizi tasarlıyorsanız, eminiz ki bu ofis örneklerinde ilham alacağınız çok şey bulacaksınız. Çalışanlarınızın işe koşarak gelmesini ve daha verimli çalışmalarını istemez misiniz? O zaman onlara zevkle çalışabilecekleri, motivasyonlarını yükselten ortamlar yaratın. Kimse saatlerce, soğuk beyaz florasanın altında, beton duvarlar arasında çalışmak istemez. Unutmayın, yaratıcı işler için yaratıcı ofisler gerekir!

Eğer çalışansanız, çalışan dostu bu ofislere bakarken bol bol iç çekecek, bunlar gibi güzel ve havalı ofislerde çalışmanın hayalini kuracaksınız! Havadar açık planlı ofis tasarımları, yaratıcı çalışma alanları, konforlu ofis mobilyaları, sosyal imkanları ve eğlenceli dinlenme alanlarıyla bu ofisler, işe gitmeyi görev olmaktan çıkarıp birer keyfe dönüştürüyorlar. Çalışanlar mutlu olunca da böyle yaratıcı işler ortaya çıkıyor tabi.

Peki, hayatımızın birer parçası olan tüm bu yaratıcı işlerin nasıl ofislerden çıktığını merak ediyor musunuz? İşte, bazı tanınmış markalar ve onların kıskandıran ofisleri…

1. Airbnb Genel Merkezi, San Francisco

Airbnb, otelden başka bir yerde kalmayı mümkün kılarak, adeta seyahatlerimizde devrim yaratmıştır. Şirket, insanların dünyanın dört bir yanında konaklayabilecekleri evler bulmalarını ve rezervasyon yapmalarını sağlayan, popüler bir çevrimiçi ortam sunar.

Toplantı salonları ve çalışma alanları ile ofisten çok eve benzeyen bu şirket, verdiği hizmeti yansıtan bir ofis tasarımına sahiptir. Ofisin her bölümünde, dünyanın dört bir yanından farklı ev stilleri kullanılmıştır. En çarpıcı bölüm olan atriyum, mutfak, yemek salonu ve dinlenme alanı olarak çok amaçlı olarak düzenlenmiştir.               

Ofis içerisindeki en popüler tasarımlar, Norveç’ten bir tekne evi, İzlanda’dan bir mutfak ve kurucuların San Francisco’daki kendi daireleri olarak kurgulanmış çalışma ve dinlenme alanlarıdır. Ayrıca, personelin bir şeyler atıştırmak ve dinlenmek için kullandıkları Kahire ve Mumbai temalı kafeler, Şanghay’dan bir loft, Rio de Janeiro’dan oturma odaları ve bir Meksika kabini de ofis içerisindeki diğer ilginç alanlardır.

 • Yer: San Francisco, California
 • Tamamlanma tarihi:  2017
 • Boyut: 15.800 m²
 • Tasarım: WRNS Studio , IDF Studio
 • Mimarlık: WRNS Stüdyosu, Gensler
 • İnşaat: Novo İnşaat
 • Fotoğraflar: Mark Mahaney, Emily Hagopian, Jasper Sanidad

2. Etsy Kurumsal Genel Merkezi, Brooklyn

Etsy, insanların el yapımı ve vintage ürünler satmalarını ve satın almalarını sağlayan popüler bir e-ticaret şirketidir. Firmanın Newyork City Brooklyn’de bulunan binası, mimarlık ve tasarım ofisi Gensler tarafından tasarlanmıştır.

Bu renkli ve fonksiyonel ofiste oldukça eğlenceli tasarımlar yer almaktadır. Canlı bitkilerle kaplı çalışma alanı, ofisten çok bir ağaç eve benzer. Ayrıca ofis içerisinde kayıt stüdyoları, halka açık toplanma alanları, laboratuarlar ve tasarım dükkanları bulunur. Standart ofis alanlarına alternatif olarak kullanılabilecek özel çalışma standları yer almaktadır. Toplantı alanları ise ofis içerisinde, bol miktarda ve karışık olarak bulunmaktadır.

Ayrıca, bireysel telefon odalarından iki kişilik toplantı salonlarına kadar her katta, sohbet ya da günlük toplantılar için ayrılmış alanlar vardır. Dokuzuncu kat, Etsy çalışanlarının dinlenmek ve yenilenmek için kullandıkları bir terasa sahiptir. Tüm bunların dışında, ofis kapsamında bulunan bebek odası, yoga stüdyosu, duşlar, sessiz oda, yeşil kütüphane gibi alanlarla çalışanların tüm ihtiyaçları düşünülmüştür.

 • Yer:   Brooklyn – New York
 • Tamamlanma tarihi: 2016
 • Boyut: 20.900 m²
 • Tasarım: Gensler
 • Fotoğraflar: Garrett Rowland

3. Nike NYC Ofisleri

Nike NYC ofisi içerisinde, en iyi New York spor anlarından ve Nike atletlerinden ilham alınarak tasarlanan grafik, resim, illüstrasyon, renk ve tipografiler bulunmaktadır. 150.000 metrekarelik alanda serbest ofisler, yiyecek ve içecek alanları, kütüphane, iki adet teras, fitness stüdyosu ve büyük bir kapalı basketbol sahası yer almaktadır.

Empire State Binası’ndan görülebilen, markanın çatı katındaki 90 metre uzunluğundaki ünlü logosu öne çıkan özelliklerinden biridir. Binanın girişi, çalışanları stadyuma giren bir sporcu gibi hissettiren bir tünel şeklinde tasarlanmıştır. Topluma hizmet vermek amacıyla, yerel lig ve lise takım maçlarına ev sahipliği yapan basketbol sahası, çalışanların kullanımına da açıktır.

Dekoratif özellikleri arasında, Michael Jordan temalı kahve barının arkasında yer alan ikonik basketbol mozaiği ve New Yorklu sanatçı Micah Belamarich’in Nike ve New York’un sporla ilgili tarihi anları ve atletleri resmettiği siyah beyaz fayanslar bulunmaktadır. Üçüncü kata çıkan ahşap bir merdiven, tribün tarzı oturma alanlarına kadar devam eder. Ayrıca ofis içerisinde, maçlardaki gibi çalışanlara yiyecek dağıtan bir kamyon bulunmaktadır.

 • Yer:   New York
 • Tamamlanma tarihi: 2017
 • Boyut: 150.000 m²
 • Tasarım: STUDIOS Mimarlık , WSDIA | WeShouldDoItAll
 • Fotoğraflar: FLOTO + Warner

4. Apple Park Genel Merkezi, Cupertino

Santa Clara Vadisi’nin kalbinde tasarlanan Apple Park ofisi, kilometrelerce yeşil alan içerisinde inşa edilmiştir. Kampüsün halka şeklindeki 2,8 milyon metrekarelik ana binası, dünyanın en büyük kavisli cam panelleri ile kaplıdır.

Foster + Partners tarafından tasarlanan Apple Park projesi, 5 milyon metrekarelik asfalt ve beton alanın,  çimen ve 9.000’den fazla kuraklığa dayanıklı ağaç ile düzenlenmesini sağlamıştır. Aynı zamanda yapı, yılın dokuz ayı boyunca hiçbir ısıtma veya iklimlendirme gerektirmeyecek şekilde, yüzde 100 yenilenebilir enerji ile desteklenmektedir.

Apple Park içerisinde ayrıca, Apple Store ve halka açık bir ziyaretçi merkezi, çalışanlar için 100 bin metrekarelik bir fitness merkezi, arge ve Steve Jobs tiyatrosu bulunmaktadır. Park alanı içerisinde ise çalışanlar için 2 kilometrelik yürüme ve koşu yolu, meyve bahçesi ve gölet yer almaktadır.

 • Yer:   Cupertino, California
 • Tamamlanma tarihi: 2017
 • Tasarım: Foster + Partners
 • Fotoğraflar: Foster + Partners ,Apple

5. Google Chelsea Ofisi, New York City

Google, pek çok alanda olduğu gibi
ofis tasarımlarında da yenilikçi ve trend belirleyici özelliği ile öne
çıkmaktadır. Google, yaratıcı ofis tasarımı ve dekorasyonunun yanı sıra,
çalışanlarının ihtiyaç ve istekleri konusunda da oldukça düşünceli ve özenli
bir şirkettir.

Google’ın NYC deki varlığı Chelsea Market’in üzerindeki tek bir bina ile başlamıştır. 13.500 metre karelik alanda ofisler, çeşitli boyutlarda toplantı alanları, fitness stüdyosu, 200 kişilik kafeterya ve orijinal bir yaya köprüsü bulunur. Chelsea ofis alanı, New York şehrinin kendisi gibi, farklı insan gruplarının mümkün olduğunca rastgele karşılaşmaları için fırsatlar yaratarak çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Ofis içerisinde, yangın boruları ve grafiti kaplı duvar karoları ile döşeli bir koridor bulunmaktadır. Ayrıca, duvarında NYC metro sisteminin büyük bir haritası bulunan, metro temalı bir oda ile kırmızı kadife kaplamalı zarif altın sandalyelerle dekore edilmiş Broadway temalı konferans odaları bulunmaktadır.

Google’ın benzersiz mizah anlayışı tüm ofis alanında görünür. Örneğin, küçük ve eski bir New York dairesi şeklinde dekore edilmiş bir toplantı odasının duvarında garip aile fotoğrafları sergilenmektedir. Viktorya dönemi temalı bir kütüphanede Star Wars karakterlerinin döneme uygun çerçeveli fotoğrafları bulunur. Ayrıca Google, çalışanlarına alan içerisindeki hareketlerini kolaylaştırmak için scooter vermiştir.

 • Yer:   New York
 • Tamamlanma tarihi: 2017
 • Boyut: 13.500 m²
 • Tasarım: Interior Architects
 • Fotoğraflar: Eric Laignel

6. Amazon Kurumsal Genel Merkezi, Seattle

Çevrimiçi bir perakendeci olan Amazon, çalışanları için yeni bir alan yaratmak amacıyla, Seattle’daki genel merkezinde yağmur ormanı benzeri ofisler tasarladı. Küreler olarak adlandırılan alan, birbirine bağlı üçlü cam kubbelerden oluşmaktadır. NBBJ mimarlık ofisi tarafından tasarlanan yapı, 2018 yılında kullanıma açılmıştır.

Yapı tipik bir ofisin aksine bir serayı andırmaktadır. Üç adet cam küre, 620 ton çelikten inşa edilmiştir. Yapı, 400 bitki türüne ve 40.000 civarında bitkiye ev sahipliği yapan açık plan bir kapalı alandan oluşur. Kapalı konferans salonları ya da masaları yerine, çalışanlar sandalyeleri ile yürüyüş yolları üzerinden, ‘ağaç evi’ adı verilen sıra dışı toplantı odalarına gitmektedirler. Bu ilginç küreler yıl boyunca halka açıktır. Ancak, sadece bahçe katındaki ziyaretçi merkezine girilmesine izin verilmektedir.

 • Yer:   Seattle, US
 • Tamamlanma tarihi: 2018
 • Boyut: 306.600 m²
 • Tasarım: NBBJ
 • Fotoğraflar: Amazon

7. YouTube Ofisi, Los Angeles

Yaklaşık 41.000 metrekarelik alana sahip olan YouTube Space LA ofisinde, üretim aşamaları için yeşil ekranlar, kameralar, ışıklar, ses donanımları ve elektrik ekipmanları bulunmaktadır. Ayrıca ofis kapsamında, özel düzenleme odalarından, sesli kayıt kabinlerine kadar çeşitli prodüksiyon kaynakları da bulunur. Üstelik, bu ofis imkanlarından ücretsiz olarak faydalanabilmek mümkün. Ancak bir kuralları var: Bahsedilen alanlara erişebilmeniz için az 10.000 YouTube takipçinizin olması gerekiyor.

 • Yer:   Los Angeles
 • Boyut: 41.000 m²
 • Fotoğraflar: YouTube

8. LinkedIn, San Francisco

26 katlı LinkedIn San Francisco ofisi, toplam 40.900 m² alana kurulmuştur. Yol bulma ve alanları tanımlamak için kullanılan grafik tasarım öğeleri, projenin yapı taşlarındandır. Her katın toplantı salonlarının bir teması vardır. Örneğin, eski zaman barları, şık kafeler, müzisyenler, yerli filmler vg. temalı toplantı odaları bulunur.

Çalışanlarının sağlığına oldukça önem veren şirket, gelişmiş bir spor salonu ve spa merkezine sahiptir. Ayrıca, çalışanlarını çocukluğuna götüren langırt masaları ve renkli oyun küplerinden yapılmış bir piksel duvarı bulunmaktadır. Teras üzerinde bulunan, 4 metre yüksekliğinde ve 18 metre genişliğindeki çelik LinkedIn logosu ve yeşil duvar ise projenin diğer ilgi çekici bölümlerindendir.

 • Yer:   San Francisco
 • Boyut: 40,900 m²
 • Tasarım: Interior Architects
 • Fotoğraflar: Eric Laignel

9. TripAdvisor, Needham

Online seyahat gurusu olan TripAdvisor yeni ofislerini inşa ederlerken, 282.000 metrekarelik alanın olabildiğince yaratıcı olmasını istiyorlardı. Bu sebeple, her katın tasarımı seyahat tutkularına uygun olarak, farklı bir kıta ve kültürü temsil edecek şekilde düzenlenmiştir. Resepsiyon alanının duvarında, bin tane kullanıcının fotoğraflarından oluşan bir dünya haritası bulunur. Ofisteki en dikkat çekici tasarımlardan diğerleri ise Roma’daki İspanyol merdivenlerinin bir versiyonunu içeren dört katlı avlusu ve elektronik bir gökyüzü altındaki üç kat yüksekliğinde dikey bahçesidir.

 • Yer:   Needham, US
 • Tamamlanma tarihi: 2015
 • Boyut: 282.000 m²
 • Tasarım: Baker Design Group
 • Fotoğraflar: Robert Benson Photography

10. Dropbox, NYC

Bulut depolamada otorite olan Dropbox markasının NYC ofisi, modern ve endüstriyel bir tasarıma sahiptir. Bu ofis, Flatiron Bölgesi’ndeki tarihi bir binanın tuğla duvarlarını, endüstriyel tavanını ve ahşap zeminini koruyarak, binanın karakterini kendi kimliğinin bir parçası olarak tasarımına yansıtmıştır. Açık planlı ofis tasarımında canlı renklerin kullanımına rağmen, 11.000 metrekarelik alanda kullanılan mobilya ve dekorların çoğu siyah metalden yapılmıştır. Neredeyse tamamen açık olan ofis tasarımında, konferans odaları cam duvarlarla mekanın kalanından ayrılmaktadır.

 • Yer: New York, US
 • Tamamlanma tarihi: 2015
 • Boyut: 11.000 m²
 • Tasarım: STUDIOS Mimarlık
 • Fotoğraflar: Bilyana Dimitrova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *