Skip to content
Home » Banyo Zemin Kaplamaları 2023 (Artıları ve Eksileri) • DeCombo

Banyo Zemin Kaplamaları 2023 (Artıları ve Eksileri) • DeCombo

Banyo zemin kaplamaları 2023. En iyi banyo yer döşemeleri. Avantaj ve dezavantajları ile birlikte A’dan Z’ye banyo yer kaplama çeşitleri

Evin birçok bölümü için estetiğin öncelikli olduğu zemin kaplaması seçiminde sıra banyoya gelince başka birçok kriter devreye girer. Banyo zemin kaplaması için ilk şart tabi ki suya ve neme karşı dayanıklı olmasıdır. Duvarlardan zemine, suyun her yerde olduğu banyo yüzeylerinin kesinlikle su geçirmez olması gerekir.

Seçiminizi etkileyecek ikinci önemli etken ise bütçenizdir. Banyo zemin kaplamaları, türüne ve kalitesine bağlı olarak oldukça geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Öncelikle cevaplamanız gereken soru; kendi evinizde mi yoksa kirada mı oturuyorsunuz? Eğer kendi eviniz için banyo zemin kaplaması seçecekseniz, uzun ömürlü ve evinizin satış değerini artıracak bir malzeme uzun vadede daha karlı olacaktır.

Kısacası, banyonuz için en iyi döşemeyi seçerken tarzınızın yanı sıra dayanıklılık, maliyet, kurulum kolaylığı, bakım, temizlik ve konfor gibi faktörleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu rehber sayesinde banyonuz için en kullanışlı ve dekorasyon stilinize en uygun olan zemin kaplamasını kolaylıkla bulabileceksiniz. İşte, artıları ve eksileriyle banyo zemin kaplamaları ve satıcılardan asla duyamayacağınız bazı gerçekler. 🙂

En İyi Banyo Zemin Kaplamaları 2023

Nemli ve ıslak mekanlar için zemin kaplamaları; mutfaklarda, banyolarda ve bodrum katlarında güvenle kullanılabilir. Bu kategoride yer alan zemin kaplamaları neme karşı mükemmel koruma sağlar. Tüm malzemeler %100 su geçirmezdir. İşte, avantaj ve dezavantajları ile birlikte en iyi banyo yer döşemeleri:

Porselen ve Seramik Banyo Zemin Kaplamaları

Porselen ve seramik banyo zemin kaplamaları, su geçirmeme özelliğinin yanı sıra şık ve uygun maliyetli olduğundan dolayı banyo zemini için tartışmasız en iyi seçenektir. Taş zemin kaplama gibi porselen karolar da zengin dokulu ve sağlam bir his verebilir. PVC(Vinil) gibi su geçirmezdir ve oldukça ucuzdur. Üstelik ahşap veya doğal taş gibi daha pahalı malzemeleri taklit edebilen pek çok farklı seramik karo çeşidi bulunur.

Porselen zemin kaplamaları, küçük bir farkla seramik karo ailesinin bir parçasıdır. Su emme oranı yüzde 0,5 veya daha düşük olan karo türleri porselen olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca iki malzemenin bileşimi benzer olsa da, porselen seramiğe göre daha rafine kilden yapılır ve daha yüksek sıcaklıkta pişirilir, bu da onu daha az gözenekli ve daha dayanıklı yapar.

Tasarım açısından, porselen ve seramik sayısız boyut, şekil, doku ve renk çeşitliliğine sahiptir. Bu nedenle farklı stillere hitap eder. Ayrıca, renkli harç kullanarak yaratıcı tasarımlar yapabilirsiniz. Ve en önemlisi, banyo seramik döşemeleri kolayca temizlenir ve su birikintilerine karşı oldukça dayanıklıdır. 

Dezavantaj olarak; taş kaplama gibi seramikler de soğuktur. Ancak seramik altına radyant ısıtma tesisatı döşenebilir. Amacınız yerden ısıtmalı bir banyoya sahip olmaksa, porselen ve seramik banyo döşemeleri en popüler seçeneklerdir. Ayrıca ıslak karolar kaygan olur. Çözüm olarak, dokulu bir seramik kullanabilirsiniz. Daha küçük karolar da daha az kaygandır; çünkü daha fazla harç kullanılır ve harç kaymaz bir yüzey görevi görür. Küçük mozaik karolar, plastik ağ levhalar üzerine önceden monte edildiği için her bir karoyu ayrı ayrı yerleştirmeniz gerekmez. 

İpuçları: 

 • Duş alanı için geniş banyo seramikleri kullanmak, daha az derz çizgisi yani daha temiz ve kusursuz bir görünüm anlamına gelir. Modern banyo modelleri için idealdir. 
 • Ahşap döşeme banyoya sıcak bir his katabilir, ancak su emme özelliğinden dolayı ıslak zemin kaplaması olarak tercih edilmez. Sıcak ve doğal bir görünüm için ahşap görünümlü banyo seramikleri kullanabilirsiniz.
 • Zemin ve duvarda aynı seramik karoyu kullanmak görsel bütünlük sağlar. Bu da küçük banyolar için geniş ve ferah bir his yaratır. Ayrıca modern banyolar için ideal olan kusursuz bir görünüm sağlar.
 • Kolay temizlenebilmesi için olabildiğince küçük derz aralığına sahip seramikler kullanın.
 • Özellikle döşeme altı eşit seviyede değilse, seramik karoları döşemek için bir profesyonelden yardım alın.

Artıları: 

 • Neme dayanıklı ve sağlamdır.
 • Bakımı ve temizliği kolaydır.
 • Çok fazla stil, şekil ve renk alternatifi vardır.
 • Radyant ısıtma ile uyumludur.
 • Satış değeri yüksektir.

Eksileri: 

 • Derzleri temiz tutmak biraz zordur.
 • Ayak altındaki hissi sert ve soğuktur.
 • Genellikle steril ve soğuk bir görünüm yaratır.
 • Kaygandır.

Doğal Taş Banyo Yer Döşemeleri

Lüks görüntüsü ve sağlam yapısı ile doğal taş zemin kaplamaları banyo için harika bir seçimdir. Ancak pahalıdır ve tamamen su geçirmez değildir. Traverten ve kireçtaşı gibi daha yumuşak malzemelerin her birkaç yılda bir yeniden kaplanması gerekirken, mermer ve granit gibi daha sert taşlar beş yıla kadar dayanabilirler. Doğal taşa paranız yetiyorsa ve arada bir zemini yenilemekten çekinmiyorsanız, doğal taş banyo döşemesi ile evinizin değerini artırabilirsiniz.

Taş döşemeler, porselen ve seramik gibi soğuk ve kaygan olabilir. Soğukluk problemi, radyant ısıtma sistemi kurularak çözülebilir. Kayma sorunu ise taşa kumlama uygulanarak veya arduvaz gibi doğal dokulu bir taş tercih ederek azaltılabilir.

Sonuç olarak doğal taş banyo zemin kaplaması; kaliteli, dayanıklı ve estetik açıdan hoş bir malzemedir. Bu banyo döşeme seçeneğinin en büyük dezavantajı yüksek maliyetidir. Gerçek taş döşeme, açık ara en pahalı banyo döşeme seçeneğidir.

İpuçları: 

 • Doğal güzelliği ile öne çıkan mermer, banyonuza lüks hissi katmanın en kolay yoludur. Her biri farklı damarlara ve renklere sahip olan mermer levhalar ile banyonuza üst düzey bir görünüm katabilirsiniz.
 • Romalılar ve antik Yunanlılar tarafından da tercih edilen mermer malzemenin zamana karşı dayanıklılığı tartışılmaz. Ancak porselen ve diğer yapay malzemelere göre daha gözenekli olan mermer, lekelenebilir ve çizilebilir. Eğer düzenli bir bakım rutini uygulamaya istekliyseniz, mermerin klasik güzelliğinin tadını banyonuzda uzun yıllar çıkarabilirsiniz.
 • Seçeceğiniz doğal taş kaplamayı hem zemine hem de duvarlara uygulayarak banyonuzda süreklilik hissi yaratabilirsiniz.
 • İhtiyaç duyduğunuzdan en az % 25 daha fazla taş karo satın alın ve monte edilmeden önce tüm karoları kontrol edin. Karoların desen ve renklerinde büyük ölçüde farklılıklar olabilir. Benzer bir doku yakalamak için, parçaları tonlarına göre eşleştirmek isteyebilirsiniz.

Artıları: 

 • Sert ve dayanıklı bir malzemedir.
 • Kolay temizlenir.
 • Evinizin satış değerini artırır.

Eksileri: 

 • Yüksek maliyetlidir.
 • Bazı taşlar zamanla lekelenebilir ve aşınabilir. Düzenli bakım gerektirir.
 • Kendileri yapacaklar için kurulumu zordur.

PVC – Vinil Banyo Zemin Kaplamaları

Güzel görünümü ve pratik uygulaması ile vinil zemin kaplamaları, yıllardır banyo zemini için popüler bir seçim olmuştur. Lüks vinil kaplama-LVT; ahşap, doğal taş, metal ve beton gibi çok çeşitli renk ve desenlere sahiptir. Oldukça dayanıklı ve az bakım gerektiren bu malzeme, karo veya levha şeklinde olabilir.

Lüks vinil kaplama(LVT), ayak altında yumuşak bir his yaratır. Genellikle suya dayanıklı ve kaymaz yapıdadır. Temizliği kolay ve yerden ısıtma ile uyumlu olduğu için banyo zemin kaplamaları arasında oldukça popülerdir. Üstelik uygun maliyetli ve kurulumu kolaydır.

Giderek daha popüler olan ahşap görünümlü lüks vinil kaplama, yaklaşık 12 cm genişliğinde ve yaklaşık 120 inç uzunluğundadır. Çoğu vinil zemin kaplama, kendin yap işidir. Vinil çok popüler olduğu için binlerce tasarım seçeneğine sahiptir.

İki tür vinil bileşimi vardır; ahşap plastik kompozit (WPC) ve taş plastik kompozit (SPC). Her ikisi de su geçirmez bir çekirdekten yapılmıştır. Ancak daha kalın, esnek ve dayanıklı olduğu için genellikle WPC tercih edilmektedir. Genellikle vinil döşeme ile karıştırılan laminat döşeme, ahşap yonga tabana sahiptir ve suyu emerek kabarabilir.

Vinil zemin kaplamanın dezavantajları, bir süre sonra tümsekler veya dalgalanmalar oluşabilmesidir. Ayrıca keskin bir nesne tarafından delinmesi mümkündür. Ve malzeme çok ucuz olduğu için, evinizin satış değeri için pek iyi bir seçenek değildir.

İpuçları: 

 • En son üretilen vinil banyo zemin kaplama malzemelerini satın alın. Uygulaması pratik olan bu malzeme, ıslak alanlarda kullanılabilecek kadar suya dayanıklıdır.
 • Vinil döşeme levhası banyolar için en iyi seçenektir, çünkü kurulum neredeyse kesintisiz olduğu için su geçirmez. Özellikle çocuk banyoları veya çamaşır odaları gibi çok fazla ıslanan mekanlar için idealdir.
 • Ahşap döşemeyi taklit etmek için ahşap dokulu LVT kullanabilirsiniz. Yakından dikkatli bir şekilde incelenmedikçe fark anlaşılmayacaktır.

Artıları: 

 • %100 su geçirmez.
 • Uygun maliyetlidir.
 • Uygulaması kolay ve hızlıdır.
 • Suya ve yangına karşı dayanıklıdır.
 • Çok fazla renk ve doku alternatifine sahiptir.
 • Değiştirilmesi kolaydır.

Eksileri: 

 • Zararlı kimyasallar içerdiğinden dolayı sağlığa zararlıdır.
 • Uygulama için kusursuz bir alt zemin gerektirir.
 • Zamanla aşınma ve solma meydana gelebilir.
 • Genellikle düşük yeniden satış değerine sahiptir.
 • Alt döşeme ve zemindeki tümsekler ve boşluklar vinil yüzeye yansır.

Beton Islak Zemin Kaplaması

Modern ve endüstriyel görünümlü yaşam alanlarında oldukça popüler olan beton zeminleri banyolarda görmeye pek alışık değiliz. Aslında, uygun şekilde kaplanmış beton zeminler suya karşı oldukça dayanıklıdır. Ayrıca beton zeminler modern ve şık bir görünüm oluşturmak için boyanabilir, cilalanabilir veya damgalanabilir.

Beton zemin kaplamasının en önemli avantajı, suya karşı tamamen geçirimsiz ve uzun ömürlü olmasıdır. Ayrıca betonu boyamak ya da damgalamak pahalı değildir. Tüm bu özellikler göz önüne alındığında, beton diğer yaşam alanları gibi banyolar içinde havalı bir seçenek olabilir.

Bununla birlikte, pürüzsüz bir yüzeye sahip beton zemin, son derece kaygan ve soğuk olabilir. Bu nedenle beton yüzeydeki sürtünmeyi artırmak için biraz dokulu olması sağlanmalıdır.

İpuçları: 

 • Beton döşemeyi seviyor ancak soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, betonun soğuk hissini azaltmak için yerden ısıtma sistemi ekleyebilirsiniz.
 • Görünümünü özelleştirmek isterseniz, beton kurumadan önce üzerine çok çeşitli dokular ekleyerek farklı bir yüzey yaratabilirsiniz.

Artıları: 

 • Sağlam ve uzun ömürlüdür.
 • Neme karşı dayanıklıdır.
 • Banyonuza modern bir hava katar. 

Eksileri: 

 • Zemine döküldükten sonra kuruma süresi vardır.
 • Soğuk ve kaygandır.
 • Zamanla yüzeyde lekelenme olabilir, yeniden parlatma gerektirir.

Alternatif Banyo Yer Döşemeleri 2023

Bu kategorideki yer döşemeleri %100 su geçirmez malzemelerden yapılmamaktadır. Bununla birlikte, üst yüzey tamamen su geçirmezdir ve sıkı bir şekilde birleştiğinde, su kısa süreliğine zarar vermeden yüzeyde birikebilir.

Ahşap Kompozit Panel – Deck Kaplama

İşlenmiş ahşap paneller, yüksek nem koşullarına karşı masif ahşaptan daha dayanıklıdır. Ahşap kompozit paneller, neme karşı dayanıklı bir kontrplak tabana sahiptir. Ayrıca panellerin üst katmanı gerçek ahşap olduğunu için birebir ahşap parke görünümüne sahiptir. Eğer banyonuzda gerçek ahşabın sıcaklığını arıyorsanız, kompozit deck kaplama tam size göre demektir. 

Ancak ahşap ürünler, ne kadar iyi korunursa korunsun, banyolarda hasar görmeye eğilimlidir. İşlenmiş ahşap uzun süre durgun suya dayanamaz, ancak ara sıra su birikintisi sorun olmaz.

Deck zemin kaplama, tabanı sağlam kontrplak malzemeden yapıldığı için laminat parkeye göre suya daha dayanıklıdır. Ancak üst katman sert ahşap kaplama olduğundan dolayı nispeten daha pahalı ve hasara meyillidir. Banyoda deck zemin kaplaması kullanmanın bazı dezavantajları bulunmasına karşın, çürümeye karşı son derece hassas olan masif parke yerine kesinlikle iyi bir alternatiftir.

Artıları: 

 • Banyoda gerçek ahşap görünümü yaratır.
 • Neme karşı dayanıklıdır.
 • Sıcak ve doğal bir dokuya sahiptir.

Eksileri: 

 • Üst tabaka hasara meyillidir.
 • Aşırı zımparalama, kaplama tabakasını aşındırabilir.
 • Pahalı bir seçenektir.

Laminat Parke Döşeme

Deck gibi laminat parke de masif ahşap parkeden daha iyi bir banyo döşeme seçeneğidir. Laminat parke, aslında ahşap sunta tabanın üzerine reçine emdirilmiş kağıttan oluşur. Görünen yüzeyi aslında meşe, kiraz, çam gibi herhangi bir ahşabın fotoğrafıdır. Üstte aşınma tabakası adı verilen şeffaf bir kaplama bulunur. 

Popülerliğini kaybetmeyen laminat yer döşemeleri, banyoda sıcak ve klasik bir görünüm yaratır. Malzeme çizilmeye ve lekeye karşı son derece dayanıklıdır. Ahşap tabanı nemden korumak için önlem alırsanız, laminat parke döşeme banyolarda kullanılabilir. Tahtalar arasından nemin aşağıya doğru ilerlemesi zordur. Üstelik laminatın temizlenmesi de kolaydır. 

Ancak ahşap yonga taban nem ile temas ederse şişerek kabarır ve tadilat gerektirir. Suya dayanıklı olarak satılan laminat parkelerde bile dökülme ve sıçrama olduğunda hemen silinmesi gerektiği belirtilir. Banyonuzda laminat döşeme kullanmayı düşünüyorsanız, büyük bir su hattı sızıntısının ciddi ve pahalı bir hasara neden olabileceğini unutmayın.

İpuçları: 

 • Laminat parkenin olabildiğince uzun garantili olanını tercih edin. Laminat parkelerin garanti süreleri genellikle 10-20 yıl kadardır. 
 • Ekstra destek ve yalıtım için parkenin altına ince bir köpük tabakası konulmasını isteyebilirsiniz.

Artıları: 

 • Banyoda gerçek ahşap görünümü yaratır.
 • Kurulumu ve sökülmesi kolaydır.
 • Dayanıklı ve uygun maliyetlidir.
 • Seçenek sayısı fazladır.

Eksileri: 

 • Gerçek ahşaptan yapılmadığından dolayı kaliteli bir malzeme olduğu söylenemez.
 • Su sızıntılarına hemen müdahale edilmezse önemli hasarlar meydana gelir.
 • Kaygandır.

Bambu Banyo Döşemesi

Organik ve sürdürülebilir bir malzeme olan bambu döşeme, tamamıyla çevre dostudur. Su içerisinde büyüyen bir bitki olduğundan dolayı bambu döşemeler, ahşap parkelere göre suya karşı çok daha dayanıklıdır. Ahşap parkeler gibi zımpara ve cila gerektirmez. Üstelik masif ahşap parke fiyatının yarısı kadar düşük bir maliyete sahiptir. 

Tamamıyla su geçirmez olmasa da bambu döşemeler, suya dayanıklı kimyasallar ve reçinelerle yoğun bir şekilde işlenmiştir. Banyo zemin kaplama alternatifi olarak işlenmiş bambu, masif bambuya göre son derece dayanıklıdır ve ıslak ortamlar için idealdir. Ayrıca montajı kolaydır ve hasarlı parçalar kolayca değiştirilebilir. Ancak ucuz bambu döşemeler kolayca çizilebilir.

Artıları:

 • Sağlam ve suya dayanıklıdır.
 • Sağlıklı, estetik ve çevre dostudur.
 • Kurulumu kolaydır.

Eksileri: 

 • Uzun vadede parlaklığını kaybederek solma yapabilir.
 • Aşırı nem koşullarında küf oluşma olasılığı vardır.

Linolyum Zemin Kaplama

Linolyum zemin kaplama doğal ürünlerden üretilir. Keten tohumu yağı, öğütülmüş mantar veya odun, çam reçine, kireçtaşı ve mineral pigmentlerini içeren organik malzemelerden yapılır. Linolyum suya dayanıklı bir malzeme olarak kabul edilir, ancak tamamen su geçirmez değildir. Su direnci yüksektir, ancak çok sayıda birleşim yerine sahip karo zemin kaplamaları sorun yaratabilir. Linolyum zemin kaplamaları, vinil- PVC malzemeye göre daha dayanıklı, uzun ömürlü ve sağlıklıdır.

Artıları:

 • %100 doğal malzemeden oluşur.
 • Anti bakteriyeldir.
 • Esnek ve dayanıklıdır.
 • Onarılabilir.
 • Yanmaz.

Eksileri: 

 • Durgun su ve lekelere karşı dayanıksızdır.
 • Profesyonel kurulum gerektirir.
 • Uygulama için kusursuz bir alt zemin gerekir.

Mantar Banyo Yer Kaplama

Sürdürülebilirlik sizin için önemliyse, mantar döşeme sizin için çevre dostu bir opsiyondur. Su geçirmez oluşu, küfe ve su hasarına karşı dayanıklı olma özelliği ile en iyi banyo zemin kaplamaları arasındadır. Doğal dokusu ile yumuşak ve kaygan olmayan bir yüzeyi vardır. Mantar zemin kaplaması, estetik ve benzersiz desenlere sahiptir. Ancak, mantar zeminleri neme karşı korumak için birkaç yılda bir yeniden kaplamak gerekmektedir.

Bitmiş veya bitmemiş olarak gelen tutkallı mantar karolar, birinci sınıf uygulamalar için mükemmeldir, ancak banyolar için yerine oturtmalı plakalar kullanılmalıdır. Boşluklar arasından su sızmasını önlemek için bitmemiş mantar döşemeyi seçerek zemini yerinde bitirmek en iyisidir. Mantar banyo zeminlerinin montajı zor olabilir, en iyisi uygulamayı bir profesyonele bırakmaktır.

İpuçları: 

 • Kalın ve kaliteli bir mantar malzeme seçin. Banyodaki suyu ve nemi itecek dayanıklı bir kaplaması olduğundan emin olun.
 • Olası hasar durumları için fazladan birkaç yedek parça satın alın.

Artıları:

 • Çevre dostudur.
 • Anti-mikrobiyal ve küfe karşı dayanıklıdır.
 • Yumuşaktır, ısı ve sese karşı yalıtkandır.
 • Farklı doku ve tasarım seçenekleri bulunur. 

Eksileri: 

 • Kolay çizebilir, zamanla yüzeyde kusurlar oluşabilir.
 • Profesyonel kurulum gerektirir.

Kaçınılması Gereken Banyo Yer Kaplamaları

Aşağıda, nemli ve ıslak hacimlerde kesinlikle kullanılmaması gereken zemin kaplamaları yer almaktadır:

Halı Zemin Kaplama

Eğer ki banyo zeminini halı ile kaplamak gibi çılgın fikre kapıldıysanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Halılar nemi çok uzun süre muhafaza ettiğinden dolayı, banyo gibi ıslak ve dar alanlarda kuruması çok zordur. Bu da halıda küf oluşumuna sebep olur. İllaki banyoda halı olmasını istiyorsanız, tüylerin az olduğundan ve malzemenin olefin veya polyester gibi %100 inorganik olduğundan emin olun. Ne tür malzemeden yapılmış olursa olsun, siz yine de ıslak veya yarı ıslak alanlara halı döşemeyin.

Masif Ahşap Parke Banyo Döşemesi

Halıdan biraz daha iyi bir alternatif olan masif ahşap parkeler banyoda harika görünür ve ayak altında sıcak hissettirir. Ancak üst kaplaması dışında masif parkelerin neme karşı koruması yoktur. Ahşabın içine işleyen en küçük nem miktarı bile sonunda onu çürütecektir. Banyonuzda illaki ahşap parke istiyorsanız, bir profesyonel tarafından mükemmel bir şekilde monte edildiğinden emin olun. 

Sızdırmayı engelleyen sıvı cila tabakası birleşim yerlerini doldurarak alt zemine sızan suya karşı koruma sağladığından dolayı yerinde bitmiş parke, önceden bitmiş ahşap döşemeye göre neme karşı biraz daha dayanıklıdır. Ayrıca, önceden işlenmiş ahşabın kenarları genellikle eğimlidir, bu da suyu dikişlere yönlendirebilir. Genel olarak masif parkeler, kötü bir ıslak zemin kaplaması tercihidir.

Umarız, banyo zemin kaplamaları 2023 & en iyi banyo yer döşemeleri yazımız sizin için faydalı olmuştur. Evinizle ile ilgili farklı konularda ilham almak için Dekorasyon ve Ev Dekorasyonu sayfalarımızı ziyaret etmeyi unutmayın! 🙂


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *