Skip to content
Home » Dekoratif Salon Aksesuarları | 2024 Trendleri • DeCombo

Dekoratif Salon Aksesuarları | 2024 Trendleri • DeCombo

Dekoratif salon aksesuarları 2024 rehberi: Aksesuarlarla ev dekorasyonu nasıl yapılır? En popüler salon süs eşyaları. Salon dekorasyon ürünleri ve tasarım fikirleri; duvar süsleri, orta sehpa aksesuarları ve raf dekorasyonu. İşte, A’dan Z’ye oturma odası aksesuarları seçme ve düzenleme rehberi…

Oturma odanızı ister sıfırdan tasarlıyor olun isterseniz sadece yeniliyor olun, iç mekan tasarımındaki en son ve en zor aşama aksesuar seçimidir. Bunun sebebi çok fazla alternatif olması ve ayrı ayrı güzel görünen küçük parçaları uyumlu bir şekilde bir araya getirmenin bir tür uzmanlık gerektiriyor olmasıdır. Bu yazıda oturma odanızı bir profesyonel gibi dekore etmeniz için adım adım neler yapmanız gerektiğini paylaştık. Dahası sizin için A’dan Z’ye bir dekoratif salon aksesuarları listesi hazırladık. İyi okumalar!

Not: Dekoratif salon aksesuarları yazımızı okumadan önce 4 soruda ev dekorasyon stilinizi keşfetmek için Ev Dekorasyon Tarzları yazımızı okumayı unutmayın!

Aksesuarlarla Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

1. Fazlalıklardan Kurtulun

İlk olarak mevcut eşyalarınızı gözden geçirerek işe başlayın. Salonunuzda yeni aksesuarlara yer açmak için modası geçmiş, hasarlı, uyumsuz ve en önemlisi artık sevmediğiniz aksesuarlarınızdan kurtulun. Eski eşyalarınızı bağışlayabilir veya ikinci el satış platformları üzerinden satabilirsiniz. Hem böylece yeni eşyalar için daha çok bütçeniz olur.

Eğer manevi değeri olan, aile yadigarı veya anısı olan eşyalarınız varsa evinizin başka bir yerinde sergileyebilir ya da saklayabilirsiniz. Sonuçta yaşam alanlarında arada bir değişiklik yapmak evinizin, dolayısıyla sizin enerjinizi yeniler. Artık eskilerden kurtulduğunuza göre bir sonraki adıma hazırsınız!

2. Renk Şemasına Karar Verin

Dekoratif Salon Aksesuarları - Renk Şeması

Renk rehberi olarak mevcut salon dekorasyonunuza bakın. Duvar ve mobilyaların rengi salonunuzun ana rengi konusunda size fikir verecektir. Sonra değiştirmek ve eklemek istediğiniz renklere karar verin. Basit bir kural uygulayarak renklerinizi dengeleyebilirsiniz. Bu kurala göre odadaki renk dağılımının kabaca % 60’ı ana renk(mobilya ve duvarlar), % 30’u ikincil renk(perde ya da renkli bir duvar) ve % 10’u vurgu rengi(aksesuarlar) olmalıdır.

Duvar aksesuarları, kilim, kırlent ve puf gibi dekoratif salon aksesuarları, nötr tonlardaki bir oturma odasına renk katmanın pratik bir yoludur. Daha sakin bir oda tasarımı için aynı rengin üç farklı tonunu seçebilirsiniz. Dekorasyon stiliniz ne olursa olsun renkleri seçerken üç renk kuralını uygularsanız, profesyonel bir salon dekorasyonu elde edersiniz.

3. Tarzınızı Belirleyin

Dekoratif Salon Aksesuarları - Dekorasyon Tarzları

Oturma odası için aksesuar seçmeden önce dekorasyon siteleri, dergiler ve Pinterest gibi kaynaklardan ilham alabilirsiniz. Muhtemelen çok fazla beğendiğiniz örnek olacak. Bunları kolayca elemenin yolu ise dekorasyon stilinizi bilmekten geçiyor. Bohem, modern, kır evi veya iskandinav tarzı gibi her bir stil farklı aksesuarlar gerektirir. Seçimlerinizin ortak noktaları neler? Daha çok ahşap gibi doğal malzemelerden mi hoşlanıyorsunuz? Minimalist tasarımlar mı yoksa klasik detaylar mı ilginizi çekiyor?

Aksesuarlarla ev dekorasyonu hakkında daha fazla teknik öğrenmek için Dekoratif Süs Eşyaları Seçimi ve Düzenlenmesi yazımızı okuyabilirsiniz.

Salon Süs Eşyaları Listesi

Dekoratif salon aksesuarları, herhangi bir yaşam alanına stil, işlevsellik ve kişilik katabilir. İşte en popüler salon süs eşyaları listesi:

Dekoratif Salon Aksesuarları - Salon Süs Eşyaları Listesi
  1. Yastıklar: Yumuşak, rahat ve şık kırlentler oturma odanıza renk ve doku katar. Büyük bir değişiklik yapmak zorunda kalmadan oturma odanızın görünümünü güncellemenin kolay bir yoludur.
  2. Dekoratif Objeler: Tarzınızı ve renk düzeninizi tamamlayan aksesuarlar seçin. Vazolar, heykeller ve biblolar gibi dekoratif objeler, oturma odanıza kişilik ve stil katar.
  3. Sehpa Kitapları: Sehpa kitapları sadece misafirleriniz için okuma materyali sağlamakla kalmaz, aynı zamanda oturma odanıza renk ve stil katabilir. İlginç kapakları olan veya ilginizi çeken konular hakkında kitaplar seçin.
  4. Mumlar: Dekoratif mumlar ortama ambiyans, sıcaklık ve stil katar. Bunun için dekorunuzu tamamlayan, güvenli mumlar ve şamdanlar seçin.
  5. Duvar Sanatı: Oturma odanızın duvarlarına sanat eserleri asmak, dekorasyona renk ve doku katar. Salonunuzun stilini ve renk şemasını tamamlayan duvar süsleri seçin.
  6. Kilim: Halı veya kilim, oturma alanını tanımlayarak, salonunuza sıcaklık ve konfor katar.
  7. Koltuk Şalları: Koltuğunuza atacağınız rahat bir battaniye sizi sıcak tutmakla kalmaz oturma odanıza da renk, doku ve samimiyet katar.
  8. Lambader: Zemin lambası ve abajurlar, oturma odanıza hem stil hem de işlevsellik sağlar. Bunun için tarzınızı tamamlayan ve doğru miktarda ışık sağlayan bir lamba seçin.
  9. Aynalar: Aynalar, oturma odanızın daha büyük ve aydınlık görünmesini sağlar. Salonunuza stil katmak için ilginç bir şekle veya çerçeveye sahip bir ayna seçin.
  10. Bitkiler: Oturma odanıza bitki eklemek, ortama renk, doku ve en önemlisi yaşam katar. Bakımı kolay olan bitkiler seçebilirsiniz.

Dekoratif Salon Aksesuarları Fikirleri 2024

1. Salon Duvar Aksesuarları:

Dekoratif Salon Aksesuarları - Duvar Süsleri

Dekoratif salon aksesuarları denilince akıllara ilk gelen seçenek duvar aksesuarları olsa gerek. Boş duvar alanlarını aksesuarlarla doldurmak, otuma odanıza karakter katmanın en hızlı ve etkili yoludur. Yani evinizdeki boş duvarları, tarzınızı ve kişiliğinizi sergilemeniz için boş bir sayfa olarak düşünün. İster büyük bir tablo, ister çarpıcı bir duvar örtüsü ya da 3D duvar aksesuarları olsun, bunların hepsi oturma odanızda benzersiz bir etkiye sahip olacaktır.

Dekoratif Salon Aksesuarları - Duvar Aksesuarları -2

Eğer henüz duvarınıza ne asacağınıza karar veremediyseniz A’dan Z’ye duvar aksesuarları listesi paylaştığımız Duvar Dekorasyon Fikirleri yazımızdan ilham alabilirsiniz. Ya da klasik tablo ve çerçevelerden sıkıldıysanız, duvarınıza asmak için daha farklı ve ucuz alternatifler arıyorsanız El Yapımı Duvar Aksesuarları yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Orta Sehpa Aksesuarları:

Dekoratif Salon Aksesuarları - Orta Sehpa

Orta sehpa ve yan sehpalar başı başına birer aksesuardır. İddialı bir tasarıma sahip bir orta sehpa, oturma odanızı dönüştürebilecek güce sahiptir. Örneğin oturma grubunuzun ortasına aynalı bir orta sehpa yerleştirerek salonunuza ihtişam katabilirsiniz. Ya da modern bir oturma odasında soyut bir orta sehpa ile sanatsal bir vurgu yapabilirsiniz.

Dekoratif Salon Aksesuarları - Orta Sehpa Aksesuarları

Orta sehpa dekorasyonu ise ayrı bir uzmanlık konusudur ve tamamen sehpanızın stiline bağlıdır. En popüler orta sehpa aksesuarları dekoratif kitaplar, şamdan, canlı veya kurutulmuş çiçekler, biblo ve mumlardır. Örneğin country tarzı bir stile sahipseniz, orta sehpanızı kır çiçekleri ile klasik bir stiliniz varsa şık bir şamdanla süsleyebilirsiniz. Altlık olarak üst üste konulmuş birkaç kitap veya tepsi kullanabilirsiniz.

Dekoratif Salon Aksesuarları - Yan Sehpa

3. Halı ve Kilim Fikirleri:

Geldik en baskın salon aksesuarlarının bir diğerine daha: Halı ve kilimler, minimum çabayla maksimum etki yaratabileceğiniz aksesuarlardır. Kışın ayaklarınızı sıcak tutmak ve ses yalıtımı sağlamak gibi birçok işlevinin yanı sıra halılar, dekorasyon tarzınızı en net yansıtan aksesuar türüdür.

Dekoratif Salon Aksesuarları - Halı ve Kilimler

Sadece seçeceğiniz halının rengi bile salonunuza ferahlık veya canlılık katabilir. Benzer şekilde halının dokusu ve deseni, evinizi sıcak bir yuvaya dönüştürebilir. Hatta iki farklı halıyı üst üste kullanarak eğlenceli ve farklı bir hava yaratabilirsiniz. Ayrıca halılar mobilyalarınızı sabitler ve oturma alanını tanımlı hale getirir.

Halı seçiminde nelere dikkat edilmelidir öğrenmek için Halı Modelleri Nasıl Seçilmelidir? yazımızı, oturma odası için doğru halı ölçüleri için ise Halı Boyutları Hesaplama Yöntemi yazımızı okumayı unutmayın!

4. Raf Düzenleme Fikirleri:

Dekoratif Salon Aksesuarları - Raf Düzenleme Fikirleri

Özellikle küçük salon dekorasyonu yaparken gerek duvar alanlarını değerlendirmek gerekse salonunuza stil katmak için rafları kullanabilirsiniz. Örneğin, favori aksesuarlarınızı, aile fotoğraflarınızı ve kitaplarınızı raflar üzerinde sergileyebilirsiniz. Ayrıca ıvır zıvır eşyalarınızı havalı hasır ve bez sepetlere koyarak raflarda depolayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey sergilenen her bir öğenin malzeme, renk ve doku olarak birbiriyle uyumlu olmasıdır. Daha fazla depolama alanı için zeminden tavana raflı dolaplar kullanabilir ya da tamamen dekoratif amaçlı küçük duvar rafları kullanabilirsiniz.

Dekoratif Salon Aksesuarları - Raf Düzenleme Fikirleri -2

5. Dekoratif Kırlentler:

Yaşam alanlarına hem şıklık hem de konfor katan dekoratif kırlentler, oturma odası dekorasyonu için vazgeçilmez birer unsurdur. Örneğin, tablodaki renklerle veya kilimdeki desenlerle uyumlu kırlentler kullanılarak, farklı dekoratif salon aksesuarları birbiri ile uyumlu hale getirilebilir.

Eğlenceli ve eklektik bir görünüm yaratmak için desenleri karıştırıp eşleştirmekten korkmayın. Sadece renk paletinin tutarlı olduğundan emin olun. Oturma odanıza derinlik ve stil katmak için kadife, keten veya yün gibi farklı dokuları karıştırın ve eşleştirin.

Dekoratif Salon Aksesuarları - Dekoratif Kırlentler

Farklı şekil ve ebatlardaki kırlentler, dekorunuza boyut katar ve oturma alanınızı daha davetkar hissettirir. Genel olarak dekoratif kırlentler, oturma odanıza kişilik ve stil katmanın basit ve uygun fiyatlı bir yoludur.

6. Puflar:

Dekoratif Salon Aksesuarları - Puflar

Dekoratif puflar, hem stil hem de işlev sağladıklarından dolayı salon aksesuarları olarak harika bir seçenektir. Geleneksel sehpalara rahat ve kullanışlı bir alternatif sunarlar. Dahası pufları, ayak uzatmak için veya ekstra oturma yeri olarak kullanabilirsiniz.

Puf sedirler renk, desen ve doku olarak geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Farklı pufları eşleştirerek oturma odanızda eğlenceli ve eklektik bir görünüm yaratabilirsiniz. Büyük bir pufunuz varsa, oturma odanızın orta sehpası olarak kullanabilirsiniz. Dekoratif aksesuarları sergilemek veya içecek ve atıştırmalık servis etmek için tek yapmanız gereken üzerine bir tepsi yerleştirmek!

7. Dekoratif Aydınlatma:

Dekoratif Salon Aksesuarları - Dekoratif Aydınlatma -2

Dekoratif heykelsi bir aydınlatma, oturma odanızın dekoruna hem biçim hem de işlev katmanın benzersiz ve yaratıcı bir yoludur. Bu benzersiz aydınlatma parçaları, yalnızca fonksiyonel armatürler olarak değil, aynı zamanda iddialı sanat eserleri olarak da işlev görür. Öne çıkacak ve dikkatleri üzerine çekecek bir aydınlatma armatürü ile oturma odanızda bir merkez obje yaratabilirsiniz.

Dekoratif Salon Aksesuarları - Dekoratif Aydınlatma

Odanın ve aydınlatma armatürünün oranına dikkat edin. Daha büyük bir armatür, geniş bir odada daha büyük bir etki yaratırken, daha küçük bir armatür daha küçük bir alanda daha iyi çalışır.

8. Dekoratif Duvar Aynaları:

Dekoratif Salon Aksesuarları - Dekoratif Duvar Aynaları

Bilindiği gibi dekoratif aynalar bir odayı daha geniş ve ferah hissettirebilir. Bu etkiyi yaratmak için oturma odanızın duvarlarından birine büyük bir ayna asmayı düşünün. Aynalar aynı zamanda doğal ışığı oturma odanıza yansıtarak oturma odanızın daha aydınlık ve parlak görünmesini sağlar.

Büyük ve gösterişli bir ayna, oturma odanızda bir odak noktası görevi görebilir ve dekorunuza stil katabilir. Ayrıca oturma odanızdaki bir sanat eserini veya güzel bir mobilya parçası gibi diğer dekoratif unsurları vurgulamak için de aynaları kullanabilirsiniz.

9. Koltuk Şalları:

Dekoratif Salon Aksesuarları - Koltuk Şalları

Battaniyeler ve koltuk şalları, oturma odanızın dekoruna rahatlık ve sıcaklık katmanın basit ve etkili bir yoludur. Koltuk şallarını koltuğunuzun veya pufunuzun üzerine örterek oturma odanıza daha fazla doku ve stil katabilirsiniz.
Eğlenceli ve eklektik bir görünüm yaratmak için farklı renk ve desenlerdeki örtüleri karıştırıp eşleştirmekten korkmayın. Hatta bunları dekoratif salon aksesuarları olarak kullanabilirsiniz. Örneğin, duvara goblen bir dekoratif örtü asabilir veya bir battaniyeyi rulo yapıp bir sepete yerleştirebilirsiniz.

10. Bitkiler:

Dekoratif Salon Aksesuarları - Bitkiler ve Çiçekler

İç mekan bitkileri, oturma odanızın güzelliğini arttırmanın pratik ve doğal bir yoludur. Çeşitli renk ve dokulardaki bitkiler oturma odanızın dekorasyonunu tamamlamanız için doğal aksesuarlardır.

Örneğin, büyük iddialı bir bitki, oturma odanızda odak noktası görevi görebilir ve dekorunuzda çarpıcı bir etki yaratabilir. Boş alanları doldurmak ve salonunuza stil katmak için masa, sehpa, raflara ve odanın köşelerine bitkiler yerleştirin. En önemlisi, onların birer canlı olduğunu unutmayın; oturma odanızdaki gün ışığı ve nem miktarına uygun bitkileri seçtiğinizden emin olun.

Umarız paylaştığımız dekoratif salon aksesuarları 2024 rehberi size ilham vermiştir. Bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz başka salon aksesuarları varsa lütfen yorumlarda bizimle paylaşın. Evinizle ile ilgili farklı konularda ilham almak için Dekorasyon ve Ev Dekorasyonu sayfalarımızı ziyaret etmeyi unutmayın! 🙂


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *