Skip to content
Home » Modern Ev Dekorasyon Örnekleri & Fikirleri 2023 • DeCombo

Modern Ev Dekorasyon Örnekleri & Fikirleri 2023 • DeCombo

Oda oda modern ev dekorasyon örnekleri ve fikirleri. Son trend modern ev tasarımları. Modern ev dizaynı için püf noktalar. Modern salon, mutfak, banyo, koridor, yemek odası, yatak odası, bebek odası ve duvar dekorasyonu örnekleri

Modern dekorasyon örnekleri neden harika görünüyor? Peki, bir mekanı “modern” yapan özellikler neler? Siz de evinizde sade, düzenli, temiz ve sofistike yani modern bir görünüm yaratmak istiyorsanız doğru yerdesiniz! Bu yazımızda, birbirinden kaliteli ve güncel modern ev dekorasyon örnekleri üzerinden bazı modern dekorasyon fikirleri paylaştık. Öncesinde ise modern ev dekorasyonu özellikleri hakkında kısaca bilgi verdik. İşte, oda oda modern ev dekorasyon örnekleri & fikirleri

Not: Modern dekorasyon stilini keşfetmeden önce kendi dekorasyon tarzınızı keşfetmek için aşağıdaki yazımızı okumayı unutmayın! 🙂

Modern Ev Dekorasyonu Özellikleri

Modern ev dekorasyon örnekleri arasında en çok görülen özelliklerden bazıları şunlardır;

 • Oturma alanı, yemek alanı ve mutfağın bir arada olduğu açık kat planı,
 • “Az çoktur” felsefesine uygun olarak; basit, sade ve fonksiyonel eşyalar,
 • Eğrisel hatlar yerine yatay ve dikey çizgilerin vurgulanması,
 • Nötr ve/veya toprak tonlarındaki renk paleti,
 • Genellikle açıkta bırakılan kolon ve kirişler,
 • Geometrik formlarda köşeli ve modern mobilyalar,
 • Temiz hatlara sahip alçak ve yatay mobilyalar,
 • Minimum perde kullanımı ve bol doğal ışık,
 • Boyanmamış ahşap, metal, deri gibi doğal malzemeler,
 • Çelik, krom gibi parlak metaller ve cam, ayna gibi yansıtıcı yüzeyler,
 • Masif ahşap kaplama ve mobilyalar,
 • Modern sanat eserleri,
 • Gömme dolap gibi gizli depolama alanları.

Modern ev dekorasyon örneklerine geçmeden önce modern mobilya, halı , perde, aksesuar ve aydınlatma seçimi gibi konularda daha detaylı bilgi almak için Modern Dekorasyon Fikirleri & Uygulama Rehberi yazımızı okumayı unutmayın! 🙂

Modern Ev Dekorasyon Örnekleri

Modern Salon Dekorasyonu

Modern salon dekorasyonunun en önemli özelliği temiz, ferah ve düzenli bir görünüme sahip olmasıdır. Bu salon örneğinde de döşeme, duvar ve mobilyalarda açık renkler kullanılarak sade ve dinlendirici bir hava yaratılmıştır. Tablo ve aksesuar gibi detaylar ise bu sade tasarıma renk ve karakter katmaktadır. 

Açık kat planı modern dekorasyon stilinin belirgin unsurlarından birisidir. Yukarıdaki modern salon dekorasyonu örneğinde, oturma alanı ve yemek alanı arasında çift taraflı bir şömine bulunmaktadır. Böylece açık plan içerisindeki alanlar birbirinden ayrılarak daha tanımlı hale getirilmiştir.

Tek parça çerçevesiz büyük bir kanvas tablo, modern ev dekorasyonu için en ideal duvar aksesuarıdır. Eğer modern dekorasyon stilini tek düze ve soğuk buluyorsanız, yukarıdaki gibi birkaç renkli sanat eseri ile salonunuza renk ve karakter katabilirsiniz. Ancak az sayıda ve soyut eserler seçmeye dikkat edin.

Eşsiz bir manzaraya sahip bu şanslı oturma odası örneği, L şeklindeki tek parça koltuk tasarımı ile öne çıkmaktadır. Koltuk ve halıda aynı kahve tonlarının kullanılması, ortama sıcaklık ve bütünlük hissi katmaktadır. Tüm oturma alanı sanki tek bir parçadan oyulmuş gibi görünmektedir.

Modern ev dekorasyon örnekleri genellikle beyaz, bej, gri tonları gibi nötr renklere veya toprak renklerine sahiptir. Ancak isteğe bağlı olarak ana renklerden(kırmızı, mavi, sarı) birisi vurgu rengi olarak kullanılabilir. Seçilen renk sınırlı sayıda ve sanat eseri, berjer, aksesuar gibi küçük parçalarda kullanılmalıdır.

Yukarıdaki örnekte beton duvar üzerine asimetrik olarak asılmış tablo ve tekli koltuklarda kullanılan canlı mavi renk, modern ev dekorasyonuna sanatsal bir hava katmaktadır.

Gazlı şömineye sahip siyah vurgu duvarı, açık plan modern salon dekorasyonu içerisinde odak noktası yaratmaktadır. Köşeli modern mobilyalar ve minimalist aydınlatma, siyah ve beyazın zıtlığı ile birleşince ortaya şık ve maskülen bir salon tasarımı çıkmıştır.

Modern Mutfak Dekorasyonu

Bazıları için modern ev dekorasyon örnekleri soğuk, steril ve sıkıcı görünebilir. Sanılanın aksine modern ev dekorasyonu içerisinde ahşap gibi doğal malzemelere ve toprak renklerine sıklıkla yer verilir. Ancak düzen ve dengeye dikkat edilmelidir. Ayrıca modern dekorasyon tarzı kendi stiline uygun yaratıcı çözümler barındırır.

Örneğin, yukarıdaki L şeklindeki modern mutfak dekorasyonu örneğinde, duvar boyunca tek başına devam eden açık raf, diğer duvarda dolapların içerisine gömülerek görsel bütünlük sağlanmıştır. Sadelik ve düzen, modern mutfak dekorasyonu için de çok önemlidir.

Yukarıdaki mutfak tasarımı, tek duvar boyunca devam eden kulpsuz kahverengi mutfak dolaplarının sade ve tek parça görüntüsü ile öne çıkmaktadır. Dolapları, modern ada mutfak tasarımı ve üzerindeki krom sarkıtları ile baştan sona modern bu mutfak tasarımı, aynı zamanda küçük bir kahvaltı köşesine de sahiptir.

Sırada siyah beyaz mutfak adası ve üzerindeki geometrik sarkıtları ile iddialı ve modern bir mutfak örneği var. Uzun mutfak adası 6 kişilik kapasitesiyle kalabalık aile kahvaltıları ve geniş bir çalışma alanı sunuyor. Endüstiyel tarzda tabureler ise modernizme gönderme yapıyor.

Bu küçük mutfak örneği ise siyah beyaz tasarımı ve beyaz tuğla duvarı ile öne çıkıyor. Mutfak tezgahı, ip perde, spotlar, bar tabureleri gibi detaylarda siyah kullanılması modern mutfak tasarımına şık bir hava katmaktadır.

Modern Yemek Odası Dekorasyonu

Modern ev dekorasyon örnekleri genellikle, gri ve tonlarındaki duvar, zemin, mobilya, perde ve aksesuarların bir kombinasyonundan oluşmaktadır. Nadiren renk kullanılır. Yukarıdaki modern yemek odası örneğinde de grinin tonlarının nasıl mükemmel şekilde bir araya getirebileceğini görüyoruz. Modern dönem sandalyelerinin farklı örnekleri, krom ayaklı ahşap bir masa etrafında düzenlenerek eğlenceli, genç ve modern bir yemek odası dekorasyonu yapılmış.

Şık ve modern bir yemek odası dekorasyonu için koyu renkler ve yukarıdaki gibi geometrik formda pirinç bir aydınlatma kullanabilirsiniz.

Modern ev dekorasyonunun aydınlık ve eğlenceli bir versiyonu için tasarıma kırmızı, sarı veya mavi bir renk ekleyebilirsiniz. Yukarıdaki modern yemek odası örneğinde kullanılan büyük sarı tablo ve bu tabloyu yansıtan yuvarlak ayna, ortamın beyaz ve steril havasını kırarak eğlenceli ve sanatsal bir hava katmaktadır.

Bu yemek odası, açık somon rengi sandalyeleri karşılayan minimalist bir masa ve bank tasarımına sahiptir. Modern yemek masası üzerindeki iddialı ve modern sarkıt lamba, tasarımın sadeliğine şık ve farklı bir dokunuş katmaktadır.

Modern Banyo Tasarımları

Eviniz içerisinde modern dekorasyon stilini en kolay uygulayabileceğiniz mekanların banyolar olduğunu söyleyebiliriz. Piyasadaki çoğu vitrifiye ürünü ve banyo aksesuarı modern tasarıma sahiptir. Köşeli hatlara ve temiz çizgilere sahip banyo ekipmanlarının üretimi, kullanımı ve bakımı klasik alternatiflerine göre çok daha kolaydır.

Yukarıdaki şık ve modern banyo örneğinde; karşılıklı iki duvarın tamamen ayna ile kaplı olması ve beyaz seramik ve mermer kaplama banyoyu olduğundan çok daha büyük göstermektedir.

Modern ev dekorasyonu için doğal malzeme kullanımının önemli olduğunu söylemiştik. Yakın tonlardaki ahşap ve taş kaplama bu banyo tasarıma modern, doğal ve dinlendirici bir spa havası katmıştır. Modern banyo tasarımları için genellikle çerçevesiz, büyük ve köşeli ayna modelleri tercih edilir. Yukarıdaki örnekte, ayna arkası led aydınlatma banyoya hoş bir ışıltı katmaktadır.

İskandinav tarzı altıgen fayanslar ile tanımlanmış bu açık banyo tasarımında küvet ve duşakabin yan yana fakat bütün olarak görünür. Beton zemin içerisinde karolarla ayrılmış bu banyo alanı, oldukça minimalist ve iddialı bir tasarıma sahiptir.

Modern Yatak Odası Dekorasyonu

Modern yatak odaları, yine oldukça kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz yatak odası dekorasyon stillerinden biridir. Bunun için bir yatak odası takımı satın almanız gerekmez. Modern bir baza ve köşeli bir yatak başı ile gömme bir dolap yeterli olacaktır. Komidin ve gardrop seçerken detaysız, sade kulplu ve köşeli olmasına dikkat edin.

Modern ev dekorasyonu yapılırken genellikle desenden uzak durulur. Desen olarak sadece, yukarıdaki halı ve duvar kağıdı örneğinde olduğu gibi, geometrik ve göz yormayan desenler tercih edilir.

Modern ev dekorasyonunda her aksesuarın bir işlevi olmalıdır. Bu örnekte de tavan vantilatörü, duvar saati ve ayaklı lamba gibi işlevsel ve dekoratif aksesuarlar ile ortama stil katılmıştır. Ayrıca duvar dekorasyonu için tablo ve aksesuarlar asmak yerine, duvarın tamamı veya büyük bir bölümü panel veya duvar kağıdı ile kaplanabilir.

Yatak odası tasarımlarındaki son trend, ebeveyn banyosu ve duş odalarının bir arada bulunduğu açık plan yatak odalarıdır. Böylece yukarıdaki gibi iddialı ve modern bir yatak odasına sahip olmanın yanı sıra yatak odanız olduğundan çok daha büyük görünecektir.

Modern Koridor Dekorasyonu

Modern bir evin diğer tüm odaları gibi koridoru da modern bir temaya sahip olmalıdır. Yukarıdaki gibi birkaç modern sanat eseri ve küçük bir bank ile evinizde sanatsal geçişler yaratabilirsiniz. Ancak çok fazla karmaşa yaratmamaya dikkat edin!

Koridorlar bir geçiş yolu olmaktan çok daha işlevsel olabilir. Çoğu koridorda kullanılmayan çok fazla dikey yüzey bulunur. İdeal bir modern koridor, depolama alanlarının yanı sıra değerli eşyalarınızı sergilediğiniz sanatsal bir geçiş sunmalıdır.

Eğer sonu bir odaya çıkmayan bir koridora sahipseniz, koridorun sonundaki duvarı yukarıdaki gibi bir akvaryuma dönüştürebilirsiniz. Böylece sıra dışı ve rahatlatıcı bir geçiş yolunuz olur. 😉

Modern koridor dekorasyonu için duvarlarda nötr renkler veya masif ahşap kaplama kullanabilir, aydınlatma için süslü sarkıtlar yerine spotları tercih edebilirsiniz.

Koridorlar, gömme dolap gibi modern bir dekorasyon için ihtiyaç duyduğunuz gizli depolama alanları yaratma fırsatı sunarlar. Koridor duvarınız boyunca özel bir dolap tasarımı yaparak kullanılmayan eşyalarınızı ve kitaplarınızı depolayabileceğiniz ekstra alanlara sahip olabilirsiniz. Renk katmak için sarı, kırmızı ve maviden birini tasarıma katabilirsiniz.

Modern Duvar Dekorasyonu

Büyük tablolar, asıldığı mekanın odak noktasını oluşturur. Modern duvar dekorasyonu için genellikle büyük ve çerçevesiz tablolar tercih edilir. Siz de duvarınıza yukarıdaki gibi siyah beyaz minimalist tablolar asarak, evinizde sanatsal bir odak noktası yaratabilirsiniz.

Duvar dekorasyonu trendlerinden biri de duvarlara metal aksesuarlar asmaktır. Modern ev dekorasyonu yaparken en sık kullanılan metalin parlak krom olduğunu düşünürsek, yukarıdaki örneğin son trend bir modern duvar dekorasyonu örneği olduğunu söyleyebiliriz. 🙂

Modern ev dekorasyon örnekleri, genellikle tüm duvarın boş olduğu veya tek bir malzeme ile kaplandığı mekanlar içerir. Yani duvarın tamamının boş bir tuval olarak değerlendirilmesi esastır. Yukarıda da modernizmin çok sevdiği çıplak beton duvar üzerine, küçük mavi kelebekler ile yapılmış havalı bir duvar süsleme örneği görüyoruz.

Yukarıdaki küçük salon dekorasyonu örneğinde, renkli ve nötr iki farklı soyut tablo, oturma ve yemek alanları ayrıştırarak mekanlara karakter katmaktadır.

Tüm duvarın geometrik desenli duvar kağıdı ile kaplandığı, farklı bir modern ev dekorasyonu örneği daha… Unutmayın, duvar üzerinde kullanılan alan ne kadar büyükse, yaratacağı etki de o kadar büyük olacaktır. Büyük sanat eserleri, küçük parçalı eserler gibi dağınıklık yaratmaz ve mekanı daha düzenli gösterir.

Modern Bebek & Çocuk Odası Dekorasyonu

Modern dekorasyon stili; sade, düzenli, sakin havası ile bebek ve çocuk odaları için de çok uygundur. Yukarıda, modern köşeli mobilyaları, geometrik desenleri ve toprak renklerindeki sıcak havası ile harika bir bebek odası örneği görüyoruz.

İşte, baştan sona modern bir bebek odası örneği: Temiz çizgileri, modern mobilyaları ve soyut tablosu ile siyah beyaz renklerde iddialı bir bebek odası tasarımı.

Modern ve minimalist bu çocuk odası örneği; beyaz duvarları, minimalist mobilyaları ve aydınlık havasıyla oldukça ferah ve huzurlu görünüyor. Canlı mavi renk halısı ve naif aksesuarları ise odanın öne çıkan diğer özellikleri arasında.

Umarız, yukarıda paylaştığımız modern ev dekorasyon örnekleri hoşunuza gitmiştir. Eğer siz de evinizde sade, minimalist ve düzenli bir estetikten yanaysanız; tüm bu modern ev dekorasyon örneklerinden ilham alarak evinizi baştan sona “modern” bir şekilde dekore edebilirsiniz. En sevdiğiniz örnekleri ve fikirleri lütfen yorumlarda bizimle de paylaşın.

Dekorasyon ve ev dekorasyonu ile ilgili diğer konularda ilham almak için sayfalarımızı ziyaret etmeyi unutmayın! 🙂


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *